Pages in topic:   < [1 2 3 4 5] >
Paypal Türkiye operasyonunu sona erdiriyor
Thread poster: Raffi Jamgocyan
Selma Dogan
Selma Dogan  Identity Verified
Local time: 14:18
English to Turkish
+ ...
Skrill Jun 1, 2016

PayPal seçeneği elimizden alınınca Skrill'e kaydolayım dedim. Business account mu yapsam normal mi yapsam derken normalle başlayayım dedim. Hesap türünü TL seçme gafletine düştüm. Tam bunu yazarken sayfa güncellendi ve aşağıdaki mesajı gördüm. Kendimizi nasıl geliştirebileceğimizle, işimizle gücümüzle ilgilenmek yerine hangisinin kalıcı olacağını bile bilemediğimiz online ödeme sistemleri arasında boğuşmak zorunda kalıyoruz. Oof of.

Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Hesabı kapatıp başka açabilirsiniz Jun 1, 2016

selma dogan wrote:

PayPal seçeneği elimizden alınınca Skrill'e kaydolayım dedim. Business account mu yapsam normal mi yapsam derken normalle başlayayım dedim. Hesap türünü TL seçme gafletine düştüm. Tam bunu yazarken sayfa güncellendi ve aşağıdaki mesajı gördüm. Kendimizi nasıl geliştirebileceğimizle, işimizle gücümüzle ilgilenmek yerine hangisinin kalıcı olacağını bile bilemediğimiz online ödeme sistemleri arasında boğuşmak zorunda kalıyoruz. Oof of.

Eğer e-posta açısından sıkıntınız yoksa, kapatıp yeni bir hesap açabilirsiniz.
Profil kısmında kapatma özelliği var.

E-posta açısından sıkıntıdan kastım ise kendi resmi veya takma adınızı taşıyan bir e-postayı zaten kullanmışsanız haliyle ikinci e-posta yaratmak istemezsiniz. Bunu kastediyorum.
Benim sıkıntım bu yüzden, kendi markamı da korumak uğruna mücadele ediyorum bunlarla.

Ben ticari seçenek görmedim Skrill sayfasında,
Ticari seçenekte çoklu döviz cinsi kullanabilme özelliği var mı? Siz görüyorsanız bakıp söyleyebilir misiniz?

Bana gösterdiği tek seçenek bronze, altın, platinium üyelik türleri.
Onlar da zaten seçime bağlı değil, transfer hacmine bağlı.

Mesela 1 asıl para birimi + 1 başka para birimi sunan Silver hesabını aktif hale getirmek için, son 90 gün içerisinde 15 bin Euro'nun üzerine çıkmalısınız para alıp vermede.

Sizin bahsettiğiniz bunlardan farklı bir şey mi?

Saygılar,

M. Ali

[Edited at 2016-06-01 09:34 GMT]

Selma Dogan
Selma Dogan  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Teşekkürler... Jun 1, 2016

M. Ali bey,

Teşekkür ederim bilgilendirme için. Sağolun.

Ben incelemedim ama https://signup.skrill.com/business/#/?lang=EN linkine tıklarsanız business accountla ilgili kısım orada yer alıyor.

Ben TL hesabımı kapattım. Aynı mail adresini kullanmama izin verirse diye denedim ama vermedi ve başka mail hesabımla EUR hesabı açtım. Bir d
... See more
M. Ali bey,

Teşekkür ederim bilgilendirme için. Sağolun.

Ben incelemedim ama https://signup.skrill.com/business/#/?lang=EN linkine tıklarsanız business accountla ilgili kısım orada yer alıyor.

Ben TL hesabımı kapattım. Aynı mail adresini kullanmama izin verirse diye denedim ama vermedi ve başka mail hesabımla EUR hesabı açtım. Bir de USD hesabı açmak gerek. Yine aynı sözlerle bitireceğim. Oof of.
Collapse

Hamid Aydin
Hamid Aydin  Identity Verified
Türkiye
Member (2008)
English to Turkish
+ ...
Bir Haber Jun 1, 2016

Konuyla ilgili ayrıntılı bir haber var:

http://www.haberturk.com/ekonomi/teknoloji/haber/1247710-46-milyar-dolarlik-deve-lisans-vermedi

Raffi Jamgocyan
Raffi Jamgocyan  Identity Verified
Türkiye
Member (2012)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Transferwise Jun 2, 2016

Arkadaşlar, hiç kullanmadım ama Skrill'e alternatif olarak bir de Transferwise öneriliyor, bilginize.

Halil Ibrahim Tutuncuoglu
Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Türkiye
Turkish to English
+ ...
Ve paypal'la ödeme yapan diğer kurumlarda hesap kapatıyor Jun 2, 2016

You have received this message because you signed up at www.clickworker.com.

Dear Clickworker,

Unfortunately, we have to inform you that we are forced to temporarily suspend all Turkish accounts on clickworker - including yours - by tomorrow, Friday June 3rd. Your access to UHRS has already been closed by now.

This measure became necessary because PayPal will no longer s
... See more
You have received this message because you signed up at www.clickworker.com.

Dear Clickworker,

Unfortunately, we have to inform you that we are forced to temporarily suspend all Turkish accounts on clickworker - including yours - by tomorrow, Friday June 3rd. Your access to UHRS has already been closed by now.

This measure became necessary because PayPal will no longer support payments to Turkey after June 6th, because of a missing licence from local authorities. Please find the original announcement on the Turkish PayPal website linked below:

https://www.paypal.com/tr/home

Since we currently have no alternative way of payment available for our Turkish Clickworkers, we closed all affected accounts to prevent any financial harm on the Clickworker side. We will do a final payment this week and try to include all previous earnings, so that all balances are clear.
Of course, we will immediately reactivate your accounts as soon as we can provide an alternative method of payment or PayPal restarts its services in Turkey.

We apologize for the inconvenience.
Your clickworker team

----

clickworker GmbH
Hatzper Str. 34 · D-45149 Essen · Germany
[email protected]

Geschäftsführung: Christian Rozsenich
Amtsgericht Essen, HRB 22914, Ust-IdNr. DE246978893, Sitz der Gesellschaft: Essen http://www.clickworker.com/
Collapse

Zeki Güler
Zeki Güler  Identity Verified
Local time: 11:18
Member (2012)
English to Turkish
+ ...
Skrill'de ülke, telefon, adres bilgilerimizi güncelleyebiliyor muyuz? Jun 9, 2016

Dünya küçüldü malumunuz, bugün A ülkesindeyiz, seneye Türkiye'de veya başka bir ülkede ...

Başka bir ülkeye taşındığımızda her defasında yeni Skrill hesabı açmamız gerekmeden, hangi bilgilerimizi güncelleyebiliyoruz, hangileri (para birimi değişikliğinde olduğu gibi) yeni hesap açmamızı gerektiriyor?

Zeki Güler
Zeki Güler  Identity Verified
Local time: 11:18
Member (2012)
English to Turkish
+ ...
Ülke değiştirdiğimizde de yeni Skrill hesabı açmamız gerekecek mi? Jun 9, 2016

Hangi bilgilerimizi güncellememiz mümkün, hangileri değiştiğinde (Para birimi değişikliğinde olduğu gibi) yeni bir Skrill hesabı açmamız gerekecek?

[Edited at 2016-06-10 10:01 GMT]

Türkiye
Turkish to English
+ ...
Illinois'de Skrill'in lisansı yok Jun 9, 2016

Müşterinizle kapışmadan önce hatırlatayım dedim de...

Ne yapacağız anlamadım. Eskiden incelediğim Moneygram vs. hep manilerimizi götürüyordu. Acaba başka alternatif var mı?

Türkiye
Turkish to English
+ ...
Burada 5 alternatiften bahsediyor Jun 10, 2016

http://www.hongkiat.com/blog/paypal-alternatives/

Muhakkak ki Skrill'in lisansı olmayan yerlerle de çalışacağız. O yüzden acil alternatif gerekiyor.

Türkiye
Turkish to English
+ ...
Bir de buradan yakın. Şifa olsun. :( Jun 16, 2016

Ödeme yönteminizde önemli bir değişiklik.
Kayıtlarımız, daha önce Skype Kontörü veya aboneliği satın almak için PayPal Wallet uygulamasını kullandığınızı gösteriyor. Ne yazık ki bu hizmet, 6 Haziran 2016 tarihinde Türkiye'de durduruldu.

Gelecek ödemelerinizde herhangi bir aksaklık yaşamamak için lütfen aşağıdaki talimatları uygulayarak kayıtlı ödeme bilgilerinizi güncelleyin:
1) Hesabım'da oturum açın
2) Hesap bilgileri'ni se
... See more
Ödeme yönteminizde önemli bir değişiklik.
Kayıtlarımız, daha önce Skype Kontörü veya aboneliği satın almak için PayPal Wallet uygulamasını kullandığınızı gösteriyor. Ne yazık ki bu hizmet, 6 Haziran 2016 tarihinde Türkiye'de durduruldu.

Gelecek ödemelerinizde herhangi bir aksaklık yaşamamak için lütfen aşağıdaki talimatları uygulayarak kayıtlı ödeme bilgilerinizi güncelleyin:
1) Hesabım'da oturum açın
2) Hesap bilgileri'ni seçin (sayfanın en altında)
3) Fatura ve Ödemeler altında, Kayıtlı ödeme ayrıntıları'nı seçin
4) Yeni bir ödeme yöntemi eklemek için + işaretini seçin
5) Ödeme yöntemlerimizden birini seçin ve bilgilerinizi girin

Bu sorun için özür diliyor, sabit hatlara ve cep telefonlarına çağrı yapmak için Skype Kontörü veya Aboneliğimizi kullanmaya devam etmenizi umuyoruz.

K.K.Unal
K.K.Unal  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Skrill de modaya uydu Jun 17, 2016

Send/Receive transactions no longer available in Turkey

Dear ,

As of 1st July 2016 you will no longer be able to send payments to or receive payments from customers registered in Turkey. Payment processing with non-Turkish users remains unaffected.

We hope this does not result in any significant inconvenience for you and look forward to providing you with more payment solutions in the future.

Regards
The Skrill Team

Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
İşin çok kolay bir çözümü var. Jun 17, 2016

Maliye Bakanlığı beni nasıl "kazanç vergisi" yükümlüsü yaptıysa; PayPal ve Skrill gibilere de Türkiye'de vergi ödetecek! Kayıt altına girecekler. Adam gibi ülkemize vergilerini verecekler. Londra'da bilmem nerede oturarak, Türkiye'den vergi kaçırarak-hiç vergi vermeyerek bu işlerin yürümeyeceği belliydi zaten... Türkiye'de bakkala şeker-sakız almaya giden çocuk bile dolaylı vergi ödüyor (KDV). Çocuk ödeyecek; kalantor Paypal-Skrill ödemeyecek! Olmazzz.

... See more
Maliye Bakanlığı beni nasıl "kazanç vergisi" yükümlüsü yaptıysa; PayPal ve Skrill gibilere de Türkiye'de vergi ödetecek! Kayıt altına girecekler. Adam gibi ülkemize vergilerini verecekler. Londra'da bilmem nerede oturarak, Türkiye'den vergi kaçırarak-hiç vergi vermeyerek bu işlerin yürümeyeceği belliydi zaten... Türkiye'de bakkala şeker-sakız almaya giden çocuk bile dolaylı vergi ödüyor (KDV). Çocuk ödeyecek; kalantor Paypal-Skrill ödemeyecek! Olmazzz.

Bu konularda uluslararası ortak davranış şekilleri (teamüller) de oluşuyor ve oluşacaktır. Almanlar da sıkıntılı bu konularda...

Endişeye gerek yok; su akar; yolunu bulur; kayıt altına girerler-el sıkışırlar.

Sakin olunsun.

[Edited at 2016-06-17 20:50 GMT]
Collapse

Raffi Jamgocyan
Raffi Jamgocyan  Identity Verified
Türkiye
Member (2012)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Banka transferi Jun 17, 2016

Bu durumda muhtemelen Transferwise vb. diğerleri de Türkiye'deki faaliyetlerini askıya alacaktır. Şu an için tek seçenek banka transferi kalıyor. Ben yalnızca ING ile çalışıyorum, o yüzden diğer bankalardaki uygulamalar hakkında bir fikrim yok. Hem Euro hem de Amerikan Doları hesabım var. Gönderen masrafları OUR şeklinde belirtmediği sürece, ING transfer edilen rakama bakılmaksızın transfer edilen döviz cinsinden 9,50-10,50 USD/EUR bandında bir masraf kesiyor. Diğer ... See more
Bu durumda muhtemelen Transferwise vb. diğerleri de Türkiye'deki faaliyetlerini askıya alacaktır. Şu an için tek seçenek banka transferi kalıyor. Ben yalnızca ING ile çalışıyorum, o yüzden diğer bankalardaki uygulamalar hakkında bir fikrim yok. Hem Euro hem de Amerikan Doları hesabım var. Gönderen masrafları OUR şeklinde belirtmediği sürece, ING transfer edilen rakama bakılmaksızın transfer edilen döviz cinsinden 9,50-10,50 USD/EUR bandında bir masraf kesiyor. Diğer durumda ise hiçbir masraf kesilmiyor. Bu rakam yüksek meblağlar için gayet makul ama 50 EUR gibi düşük meblağlarda %20 gibi bir orana denk gelebiliyor. Ufak işlere fiyat verirken bunu göz önüne almak gerekiyor.

Bu arada müşterilerle sorun yaşamamak için profilimizde belirttiğimiz kabul edilen ödeme yöntemlerini güncellemek gerek. Ben güncelledim ve yalnızca banka transferi kabul ettiğimi belirttim.
Collapse

Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
İş Bankası, Toplu fatura, Seçenekler... Jun 17, 2016

Raffi Jamgocyan wrote:

Gönderen masrafları OUR şeklinde belirtmediği sürece, ING transfer edilen rakama bakılmaksızın transfer edilen döviz cinsinden 9,50-10,50 USD/EUR bandında bir masraf kesiyor. Diğer durumda ise hiçbir masraf kesilmiyor. Bu rakam yüksek meblağlar için gayet makul ama 50 EUR gibi düşük meblağlarda %20 gibi bir orana denk gelebiliyor. Ufak işlere fiyat verirken bunu göz önüne almak gerekiyor.

"Kalantor" bankalar da dahil olmak üzere 4-5 banka denedim. İş Bankasını tek geçerim. Bankacılık konusunu ayrıntılı bilmeyen arkadaşlara; küçük çaptaki çeviri işlerinin tutarlarını mümkünse biriktirmelerini (örneğin 2-3-5 7 12 aylık zaman diliminde; 10 + 8 + 23 + 41 + 60 USD-EUR) neyse o şekilde bir proforma fatura yazmalarını ve "toplu fatura" göndermelerini öneririm. Banka havale giderlerini olabildiğince karşı tarafa yıkmayı unutmasınlar. Benim öyle müşterilerim var ki yılda anca 1 toplu fatura gönderiyorum. Geçenlerde birine yılda 1 kez olmak üzere 367; diğerine de 374 avroluk fatura kestim.

İlk kez çalışılan müşterilerden alınacak düşük tutarlar için, örneğin 17 USD'lik bir iş için " internetten-internete" yapılacak ödemelerde kullanmak üzere herhalde Paypal ve/veya Skrill gene devreye sokulabilecektir.

Şimdilik bu kadar.

===========================
Örnek:

1 Ocak "dosya adı" "sözcük sayısı" -> 15 USD
8 Şubat "dosya adı" "sözcük sayısı" -> 27 USD
17 Eylül "dosya adı" "sözcük sayısı" -> 65 USD
8 Ekim "dosya adı" "sözcük sayısı" -> 270 USD
12 Kasım "dosya adı" "sözcük sayısı" -> 127 USD
+
----------------------
Toplam: 504 USD
----------------------

Bu şekilde;; sürekli müşterinizi "sıkboğaz" etmemiş ve ona gereksiz banka havale gideri yüklememiş olursunuz.

Müşteriyi "sıkboğaz etmeyen" banka havaleli ödeme tutarı ülke ve insana göre değişebilir. 1 kerelik yapılan 50 avro ve üstü işlerde havale gideri karşıya yüklenebilir ve hemen ödeme istenebilir. Dediğim gibi "her yiğidin ayrı bir yoğurt yiyişi vardır".

İş dünyasının bir gerçeği de "farklı ülkeler-farklı gelenekler" anlayışıdır ve bu durum ister istemez işimize de yansıyabiliyor. İstediğiniz kadar diretin; İspanyol müşterilere ödeme vadesi konusunda dayatma yapmak oldukça zordur. Alman müşteri çok inceler ama ödemeyi ille Paypalla - Skrille yapacağım diye diretmez genelde... Hintliye sığır etinden etliekmek övülmemelidir örneğin. O hesap; tüm dünyaya dükkan açmışız Proz üzerinden. Bunun nimetleri ve külfetleri olacaktır. İş hayatında kar-zarar kardeştir. Bir gün başınıza paranızı alamama durumu gelebilir. İşimizden vazgeçecek değiliz. Küresel zorluklara en son örnek olarak işte bu Paypal ve Skrill olayları gösterilebilir.

Her sorunun bir çözümü ve alternatifi vardır ve "TABİAT BOŞLUK KABUL ETMEZ".

[Edited at 2016-06-18 18:26 GMT]

Pages in topic:   < [1 2 3 4 5] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Paypal Türkiye operasyonunu sona erdiriyor

Translation news in Türkiye

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »