"zugelassener Übersetzer/in"??
Thread poster: Elif Baykara Narbay
Elif Baykara Narbay
Elif Baykara Narbay  Identity Verified
Türkiye
Local time: 18:08
German to Turkish
+ ...
Mar 14, 2017

Merhaba,

Türkiye'de yerleşik ve firma sahibi bir arkadaşım, Almanya'daki bir müşterisini yine Alman mahkemelerinde dava edecek. Bu amaçla, vergi levhası, banka bilançoları, dekontlar gibi bazı belgelerin Türkçeden Almancaya çevrilmesi gerekiyor. Avukatının bu konu ile ilgili yolladığı bir yazıda aşağıdaki cümle geçiyor:

"Außerdem müssen wir alle Anlagen und alle Nachweise für die wirtschaftliche Bedürftigkeit in deutscher Sprache vorlegen, a
... See more
Merhaba,

Türkiye'de yerleşik ve firma sahibi bir arkadaşım, Almanya'daki bir müşterisini yine Alman mahkemelerinde dava edecek. Bu amaçla, vergi levhası, banka bilançoları, dekontlar gibi bazı belgelerin Türkçeden Almancaya çevrilmesi gerekiyor. Avukatının bu konu ile ilgili yolladığı bir yazıda aşağıdaki cümle geçiyor:

"Außerdem müssen wir alle Anlagen und alle Nachweise für die wirtschaftliche Bedürftigkeit in deutscher Sprache vorlegen, als bestenfalls ins deutsche durch einen zugelassenen Übersetzer übersetzen lassen."

Genel olarak hukuk çevirileri hakkında bir bilgim yok, ülkeler arasındaki farkları ise hiç bilmiyorum. Türkiye'de yeminli, noter onaylı gibi terimlerden, Almanya'da ise beläubigt, staatlich geprüft gibi terimlerden haberdarım ancak gerçek hayatta neye karşılık geldiklerini bilmiyorum.

"zugelassener Übersetzer/in" olan bir çevirmen kimdir? Buna yönelik bir arama yapmak istese kullanabileceği bir registry vb. mevcut mudur? Bu tür bir çevirmen tarafından çevrilen belgelerin ayrıca onaylanması gerekir mi?
Söz konusu eyalet Saarland ve mahkeme Saarbrücken Landesgericht.

Arkadaşımı doğru yönlendirmek istediğimden yardımlarınızı rica ediyorum.

Ayrıca, bu statüde olan meslektaşlarım bana özel mesaj yoluyla ulaşabilirlerse arkadaşıma bilgilerini aktarabilirim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler,

Elif
Collapse

Rechtssprache D
Rechtssprache D
Germany
Local time: 16:08
Turkish to German
Yeminli Çevirmen Jul 6, 2017

Elif Baykara wrote:

Merhaba,

"Außerdem müssen wir alle Anlagen und alle Nachweise für die wirtschaftliche Bedürftigkeit in deutscher Sprache vorlegen, als bestenfalls ins deutsche durch einen zugelassenen Übersetzer übersetzen lassen."

Genel olarak hukuk çevirileri hakkında bir bilgim yok, ülkeler arasındaki farkları ise hiç bilmiyorum. Türkiye'de yeminli, noter onaylı gibi terimlerden, Almanya'da ise beläubigt, staatlich geprüft gibi terimlerden haberdarım ancak gerçek hayatta neye karşılık geldiklerini bilmiyorum.

"zugelassener Übersetzer/in" olan bir çevirmen kimdir? Buna yönelik bir arama yapmak istese kullanabileceği bir registry vb. mevcut mudur? Bu tür bir çevirmen tarafından çevrilen belgelerin ayrıca onaylanması gerekir mi?
Söz konusu eyalet Saarland ve mahkeme Saarbrücken Landesgericht.

Arkadaşımı doğru yönlendirmek istediğimden yardımlarınızı rica ediyorum.

Ayrıca, bu statüde olan meslektaşlarım bana özel mesaj yoluyla ulaşabilirlerse arkadaşıma bilgilerini aktarabilirim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler,

Elif

Merhaba arkadaşlar,

konu biraz eski ve Elif hanımın sorusu belki de hallolmuştur ama yinede benzer durumlarda olan arkadaşları bilgilendirmek istedim.

Zugelassener Übersetzer yanlış bir tanımlama. Alman hukuk dilinde sadece "beeidigte und ermächtigte Übersetzer" veya "staatlich geprüfter Übersetzer" var. Avukatın gönderdiği yazıda kı "Zugelassener Übersetzer" tanımlamasının anlamı aslında "beeidigter und ermächtigter Übersetzer" (Yeminli Tercüman/Çevirmen) dır. Talep mahkemeden (Landgericht Saarbrücken) olduğu için muhakkak yeminli tercüman istenmektedir.

Selamlar

Ahmet

Elif Baykara Narbay
Elif Baykara Narbay  Identity Verified
Türkiye
Local time: 18:08
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Teşekkürler Ahmet Bey.. Jul 9, 2017

Ulaştığım benzer bilgileri arkadaşıma ilettim. Sonra ne şekilde hareket etmeye karar verdiğini bilmiyorum ancak sanırım belirtiğiniz şekilde hareket etti.

İyi çalışmalar dilerim.

Elif

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

"zugelassener Übersetzer/in"??

Translation news in Türkiye

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »