Pages in topic:   < [1 2 3] >
Polskie znaki
Thread poster: Jacek Krankowski (X)
Uwe Kirmse
Uwe Kirmse  Identity Verified
Local time: 18:38
Polish to German
+ ...
Test Apr 1, 2002




Jacek, nie wiem, jak piszesz w standardzie ISO, czy np. \"ą\" wystukujesz jako ALT+0177? Jeśli masz możliwość pisania z ogonkami w Wordzie lub w ogóle w Windowsie, ustawiając klawiaturę tak, że nie musisz wystukiwać przy pomocy ALT, to napisz w tym wątku też jakiś test i zobaczysz, że będą polskie znaki. Umieściłem w swoim poście taki kod HTML, że we wszystkich postach polskie znaki będą widoczne. (Wybrałem Windows-1250, bo widzę, że większość tak pisze
... See more



Jacek, nie wiem, jak piszesz w standardzie ISO, czy np. \"ą\" wystukujesz jako ALT+0177? Jeśli masz możliwość pisania z ogonkami w Wordzie lub w ogóle w Windowsie, ustawiając klawiaturę tak, że nie musisz wystukiwać przy pomocy ALT, to napisz w tym wątku też jakiś test i zobaczysz, że będą polskie znaki. Umieściłem w swoim poście taki kod HTML, że we wszystkich postach polskie znaki będą widoczne. (Wybrałem Windows-1250, bo widzę, że większość tak pisze.) Odpowiednia możliwość istnieje też przy tłumaczeniu stron. (Może też być ISO, nie ma różnicy.)

Nie widzę natomiast możliwości dla KudoZów, bo tego się nie da zrealizować w praktyce, żeby wszyscy przestrzegali jedną z 3 możliwych zasad - bez ogonków, ISO lub Windows. A kto chciałby podejmować się późniejszej korekty wszystkich KudoZów?!

Jeśli dostajesz emaile z dziwnymi znakami, przyczyny mogą też być różne. Niektóre programy mają kłopoty z polskimi znakami. Ale jeśli używasz IE lub Netscape, powinny być widoczne. Nadawca powinien u siebie tak nastawić parametry, że u Ciebie będą ogonki widoczne, niezależnie od tego, jakie ustawienia Ty masz. (Oczywiście tylko, jeśli w ogóle masz tę opcję w Windowsie.) Ale jeśli ustawienia u nadawcy są błędne, to już trudno.

Podaję jeszcze link dla wszystkich zainteresowanych:

Polska Strona Ogonkowa

Pozdrawiam

Uwe Kirmse

[ This Message was edited by: on 2002-04-01 11:50 ]
Collapse


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 18:38
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Wielkanocna niespodzianka Apr 1, 2002

Uwe pisze po polsku, a ja widze polskie znaki!

Uwe, jak to zrobiles?

Mam przegladarke ustawiona na automatyczne kodowanie i pomimo tego, ze cala strona ProZ jest niemiecka, tekst w okienku z Twoim komentarzem jest poprawnie wyswietlany!

Jesli ja przestawie w Windows 2000 klawiature na polska i wpisuje w ten sposob polskie znaki, to po powrocie do tej strony sa blednie pokazywane, musze dopiero przestawic kodowanie na Srodkowa Europe Windows, wtedy dziala.

... See more
Uwe pisze po polsku, a ja widze polskie znaki!

Uwe, jak to zrobiles?

Mam przegladarke ustawiona na automatyczne kodowanie i pomimo tego, ze cala strona ProZ jest niemiecka, tekst w okienku z Twoim komentarzem jest poprawnie wyswietlany!

Jesli ja przestawie w Windows 2000 klawiature na polska i wpisuje w ten sposob polskie znaki, to po powrocie do tej strony sa blednie pokazywane, musze dopiero przestawic kodowanie na Srodkowa Europe Windows, wtedy dziala.

Wiec jesli Uwe mogl wpisac znaki jak nalezy - a przypuszczam, ze tez pracuje z jakims niemieckim Windows - to i inni beda mgli.

Moze tedy droga.

Pozdrowienia

JC
Collapse


 
Uwe Kirmse
Uwe Kirmse  Identity Verified
Local time: 18:38
Polish to German
+ ...
Apr 1, 2002

Quote:


On 2002-03-21 13:28, Magda-KMM wrote:

/....../

I ponawiam moje wczesniejsze pytanie: czy jest ktos komu udje sie bez przeszkod czytac i pisac polskie znaki w ProZie?

Magda

PS Sorry, ze sie tak rozgadalam...







Pisanie i czytanie polskich znaków w ProZie nie stanowi większego problemu, możesz też kliknąć na mój profil, tam też są ogonki. Je�... See more
Quote:


On 2002-03-21 13:28, Magda-KMM wrote:

/....../

I ponawiam moje wczesniejsze pytanie: czy jest ktos komu udje sie bez przeszkod czytac i pisac polskie znaki w ProZie?

Magda

PS Sorry, ze sie tak rozgadalam...







Pisanie i czytanie polskich znaków w ProZie nie stanowi większego problemu, możesz też kliknąć na mój profil, tam też są ogonki. Jeśli umieści się odpowiedni kod HTML, polskie (lub też np. rosyjskie) znaki są wyświetlane, jeśli przeglądarkę masz nastawioną na automatyczne rozpoznanie kodowania.

Pozdrawiam

Uwe Kirmse ▲ Collapse


 
Magda Dziadosz
Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 18:38
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Niestety Uwe, u mnie nie dziala Apr 1, 2002

W obydwu Twoich postach widze tylko kwadraciki zamiast polskich znakow. Nie pomaga przestawienie strony na polska wersje, ISO, Windows i automatyczne wykrywanie. Dodam, ze w innych miejscach internetowych takich problemow na ogol nie mam.

Uzywam MIE-5, Windows\'98 a polskie znaki generuje z polskiej klawiatury.



Tak na prawde to nie wiem co z tego wynika, czyli co nie gra, poniewaz moge swobodnie czytac w Prozie strony rosyjskie, koreanskie, etc. A polskiej nie.
... See more
W obydwu Twoich postach widze tylko kwadraciki zamiast polskich znakow. Nie pomaga przestawienie strony na polska wersje, ISO, Windows i automatyczne wykrywanie. Dodam, ze w innych miejscach internetowych takich problemow na ogol nie mam.

Uzywam MIE-5, Windows\'98 a polskie znaki generuje z polskiej klawiatury.



Tak na prawde to nie wiem co z tego wynika, czyli co nie gra, poniewaz moge swobodnie czytac w Prozie strony rosyjskie, koreanskie, etc. A polskiej nie.

Nie wiem do końca jak jest z moim pisaniem - w ramach testu: Ło¶ całuje żabcię w czółko.

No i co? Widac?



Cos mi podpowiada, ze sprawca calego zamieszania jest niejaki Bill G. Poniewaz bede niedlugo wymieniac komputer, chcialabym ustalic, co tu nie gra. Na razie naprawde nie mam pojecia: MIE? Windowsy? Czort jakis?



Magda

PS A JEDNAK!

Sprawdziłam na komputerze z zainstalowanym Windows2000 i teraz wszystko jest OK. Więc jednak Bill... Krótko mówiąc, wniosek jest taki, że ProZ wymaga Win2000. A już myślałam, że ta informacja o spółce to żart primaaprilisowy...



[ This Message was edited by: on 2002-04-01 22:37 ]

[ This Message was edited by: on 2002-04-01 22:52 ]
Collapse


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 18:38
Member (2003)
Polish to German
+ ...
MIS nic nie winien - winien Bill G. Apr 2, 2002

Kod Uwego widze przy automatycznym ustawieniu MISIA (nota bene - wersja 6.0 - zalecam wszystkim aktualizacje do tej wersji, bo a) nic to nie kosztuje, i b) jest bardziej stabilna i ogolnie lepsza od wszystkiego innego na tym polu, co potwierdzaja liczne testy).

Kod Magdy to Europa Srodkowa ISO, natomiast kod Uwego musi odpowiadac Europie Srodkowej Windows, dlatego pewnie Magda widzi kwadraciki u Uwego.

Kodowanie w Windows ma (albo mialo) te zalete, ze bylo kompatybilne w dol,
... See more
Kod Uwego widze przy automatycznym ustawieniu MISIA (nota bene - wersja 6.0 - zalecam wszystkim aktualizacje do tej wersji, bo a) nic to nie kosztuje, i b) jest bardziej stabilna i ogolnie lepsza od wszystkiego innego na tym polu, co potwierdzaja liczne testy).

Kod Magdy to Europa Srodkowa ISO, natomiast kod Uwego musi odpowiadac Europie Srodkowej Windows, dlatego pewnie Magda widzi kwadraciki u Uwego.

Kodowanie w Windows ma (albo mialo) te zalete, ze bylo kompatybilne w dol, natomiast na ile wiem, ISO nie.

A propos zmiany komputera - polecam przejscie z Windows seri 9x (czyli badz co badz ladniejszych lub mniej ladnych nakladek na DOS-a) na znacznie bardziej profesjonalne Windows 2000 albo XP - nawet w wersji Home bija na glowe wszystkie 9x (wlacznie z Millenium).

Sam pracuje z Win 2000 od prawie dwoch lat, wczesniej mialem 95, 98 i 98 SE, ale to wszystko wysiada.



Pozdrowienia

JC
Collapse


 
Natalie
Natalie  Identity Verified
Poland
Local time: 18:38
Member (2002)
English to Russian
+ ...

MODERATOR
SITE LOCALIZER
Magdo, nie jest tak zle z twym komputerem... Apr 2, 2002

...bo ja doskonale widze wszystkie polskie znaki w Twojim zdaniu, natomiast w tekscie wyslanym przez Uwe widze kwadraciki zamiast \"¶\" i takie dziwne czeskie literki (z \"domkami\") zamiast ę i ± (reszta liter w porzadku). Ale to wszystko, jesli ustawiam ISO encoding. Natomiast jesli mam ustawione rozpoznawanie automatyczne, to widze dobrze wszystkie znaki i w tekscie Uwe, i w Twoijm (za wyjatkiem jednej jedynej literki ¶ w slowie Ło¶, ktora wyglada jako znak akapitu w Wordzie).
... See more
...bo ja doskonale widze wszystkie polskie znaki w Twojim zdaniu, natomiast w tekscie wyslanym przez Uwe widze kwadraciki zamiast \"¶\" i takie dziwne czeskie literki (z \"domkami\") zamiast ę i ± (reszta liter w porzadku). Ale to wszystko, jesli ustawiam ISO encoding. Natomiast jesli mam ustawione rozpoznawanie automatyczne, to widze dobrze wszystkie znaki i w tekscie Uwe, i w Twoijm (za wyjatkiem jednej jedynej literki ¶ w slowie Ło¶, ktora wyglada jako znak akapitu w Wordzie).

A musze powiedziec, ze uzywam nie IE i nie Netscape\'a, a Opere, ktora na ogol b. dobrze radzi sobie z kodowaniem.
Collapse


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 18:38
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Zaczynamy rozpoznawac sprawe Apr 2, 2002

Quote:


On 2002-04-02 13:48, Natalie wrote:

...bo ja doskonale widze wszystkie polskie znaki w Twojim zdaniu, natomiast w tekscie wyslanym przez Uwe widze kwadraciki zamiast \"¶\" i takie dziwne czeskie literki (z \"domkami\") zamiast ę i ± (reszta liter w porzadku). Ale to wszystko, jesli ustawiam ISO encoding. Natomiast jesli mam ustawione rozpoznawanie automatyczne, to widze dobrze wszystkie znaki i w tekscie Uwe, i w Twoijm ... See more
Quote:


On 2002-04-02 13:48, Natalie wrote:

...bo ja doskonale widze wszystkie polskie znaki w Twojim zdaniu, natomiast w tekscie wyslanym przez Uwe widze kwadraciki zamiast \"¶\" i takie dziwne czeskie literki (z \"domkami\") zamiast ę i ± (reszta liter w porzadku). Ale to wszystko, jesli ustawiam ISO encoding. Natomiast jesli mam ustawione rozpoznawanie automatyczne, to widze dobrze wszystkie znaki i w tekscie Uwe, i w Twoijm (za wyjatkiem jednej jedynej literki ¶ w slowie Ło¶, ktora wyglada jako znak akapitu w Wordzie).

A musze powiedziec, ze uzywam nie IE i nie Netscape\'a, a Opere, ktora na ogol b. dobrze radzi sobie z kodowaniem.





Opera, MIS czy Netscape - wszystko sprowadza sie do kodu. Ten znak jak akapit w Wordzie to zle przedstawiona litera \"ś\", przestawienie kodowania z Windows na ISO likwiduje ten problem. Natomiast Uwe pisze w kodzie Windows, dlatego nie widac literek przy ustawieniu na ISO.

A Magda ma racje, wszystkie Windowsy 9x nie radza sobie tak dobrze z tymi znakami jak Win 2000. Caly problem w tym, ze polskie znaki kodowane sa w UNICODE - calkiem porzadny standard, ktory zamiast 8-bitowej strony kodowej (256 znakow, dlatego polskie litery musialy zastepowac litery w innych jezykach, np. kod Latin II strona kodowa 852, ktora dzialala juz w DOS-ie czy tez strona 1250 w Windows) uzywa kodu 16-to bitowego z odpowiednio wieksza iloscia znakow.

Kiedys tlumaczylem witryne internetowa w HTML - aby uzyskac polskie znaki nie trzeba bylo specjalnego wysilku, wystarczylo zapisac pliki jak \"tekst kodowany z kodem UTF-8\" czyli jednym z podkodow (uproszczonym) UNICODE.

To na razie o tyle nie upraszcza sprawy, ze na pewno nigdy wszyscy nie bedziemy uzywac tego samego oprogramowania - dlatego musimy poeksperymentowac, ale mysle ze z postepem czasu sprawa bedzie latwiejsza, bo co nowsze przegladarki nie maja problemu z UNICODE.

Tu chcialbym przypomniec, ze nawet porzadne oprogramowanie, jakim jest Corel WordPerfect 2000, ma ogromne problemy z polskimi znakami - i to jak widac w stosunkowo nowej wersji. Podobna sytuacja byla z Ventura do wersji 4.2, ktora akceptowala polskie znaki tylko po zastosowaniu roznych trickow, aalbo QuarkXPress czy inne talatajstwo z grona DTP - niby dobre programy, ale jak przyjdzie co do czego, to zgroza.

Nie mowiac juz o swiecie \"jabluszek\" - Bigu dzieki, ze jeszcze nikt z MacIntoshy sie tu nie poskarzyl, bo dopiero wtedy bedzia balagan...

Ponawiam tu pytanie do Uwego - jak wprowadzasz polskie litery w Twoim komputerze? Jaki kod HTML masz na mysli w Twoich postingach?



Pozdrowienia

JC ▲ Collapse


 
maciejm
maciejm  Identity Verified
Poland
Local time: 18:38
English to Polish
+ ...
Jeszcze o Polskich Znakach Apr 4, 2002

Mam nastepujace pytanie zwiazane posrednio z polskimi znakami w proz\'ie. Otoz kiedy uzywam komputera w domu wszelkie opisy pojawiajace sie na stronach proz\'a sa w jezyku angielskim z trzema wyjatkami: na stronie glownej, tam gdzie sa umieszczone oferty zlecen opis jest po hiszpansku - nie bede cytowal, zeby nie kaleczyc tego jezyka; opis do pytan KudoZ jest natomiast po niemiecku(Mehr Fragen sehen? etc.) gdy wysylam odpowiedz na pytanie, strona ta jest takze opisana po...hiszpansku. Cala reszt... See more
Mam nastepujace pytanie zwiazane posrednio z polskimi znakami w proz\'ie. Otoz kiedy uzywam komputera w domu wszelkie opisy pojawiajace sie na stronach proz\'a sa w jezyku angielskim z trzema wyjatkami: na stronie glownej, tam gdzie sa umieszczone oferty zlecen opis jest po hiszpansku - nie bede cytowal, zeby nie kaleczyc tego jezyka; opis do pytan KudoZ jest natomiast po niemiecku(Mehr Fragen sehen? etc.) gdy wysylam odpowiedz na pytanie, strona ta jest takze opisana po...hiszpansku. Cala reszta jest po angielsku.

Jakie bylo moje zdumienie, gdy wczoraj postanowilem pokazac znajomej jak wysyla sie pytania Kudoz i po otwarciu strony na komputerze w tzw. kawiarence internetowej (nie mam pojecia jakie kodowanie mial ten komputer)zobaczylem wszystkie opisy po polsku. Faktem jest, ze nie zalogowalem sie i pytania wyslalismy w jej imieniu(zeby potem umiala sama z tego korzystac).

W zasadzie to juz przyzwyczailem sie do niemiecko-hiszpanskich opisow, ale czy moglby mi ktos wyjasnic co mam zrobic, zeby i na moim komputerze opisy stron byly albo w calosci po angielsku, albo po polsku?

Pozdrawiam,

Maciek
[addsig]
Collapse


 
Uwe Kirmse
Uwe Kirmse  Identity Verified
Local time: 18:38
Polish to German
+ ...
Ustawienie jezyka Apr 5, 2002

Macku,



w lewym gornym rogu wpisz do tego pola \"Polish\" lub \"English\" i nacisnij \"ENTER\", a bedziesz mial wszystko w tym jezyku. Jesli to nie zadziala, musisz wyrzucic \"cookies\" ze swojego komputera, a jak nie chcesz wyrzucic wszystkich, to odnalezc ten z ProZ.com i skasowac. Potem nastawic jezyk, a juz nie powinno byc problemow.



Pozdrawiam

Uwe


 
Uwe Kirmse
Uwe Kirmse  Identity Verified
Local time: 18:38
Polish to German
+ ...
Apr 5, 2002

Quote:


On 2002-04-01 15:41, Magda-KMM wrote:

/...../

Magda

PS A JEDNAK!

Sprawdziłam na komputerze z zainstalowanym Windows2000 i teraz wszystko jest OK. Więc jednak Bill... Krótko mówiąc, wniosek jest taki, że ProZ wymaga Win2000. A już myślałam, że ta informacja o spółce to żart primaaprilisowy...... See more
Quote:


On 2002-04-01 15:41, Magda-KMM wrote:

/...../

Magda

PS A JEDNAK!

Sprawdziłam na komputerze z zainstalowanym Windows2000 i teraz wszystko jest OK. Więc jednak Bill... Krótko mówiąc, wniosek jest taki, że ProZ wymaga Win2000. A już myślałam, że ta informacja o spółce to żart primaaprilisowy...





Magdo,



to nie Windows 2000, ja mam 98, a tez dziala. Jest jeden problem, ktory moze to spowodowac w niektorych konfiguracjach Windows i przegladarki - kod HTML, ktory wpisalem, powinien byc w naglowku strony, a ja wpisalem w poscie (przy ogladaniu strony niewidoczny). Moze byc, ze z tego powodu niektore komputery tego nie rozpoznaja. Ale miedzy [head] a [/head] nie mam dostepu, zeby cos wpisac.

Na podstawie Twojego postu zrozumialem jednak co innego: Twoj komputer - a Jacka chyba tak samo - generuje kod ISO, a ja ustawilem strone na kod Windows, bo wczesniejsze posty z ogonkami (np. A. Lejmana) mialy taki kod. Chyba glownie niemieckie komputery generuja kod Windows. Dla mnie jest bez roznicy, ja moge pisac tak lub inaczej. Wiekszosc liter jest zreszta w obu wersjach kodowana identycznie. Roznica miedzy tymi kodami bedzie widoczna przy [a ogonek] i [s ogonek]. I tu widac, ze post napisalas pierwotnie w kodzie ISO (bo ten calujacy los dziwnie wyglada), a reszte dopisalas w kodzie Windows (bo \"mowiac\" wyglada pryzwoicie).

[a ogonek] - Windows: Alt+0185, ISO Alt+0177

[s ogonek] - Windows: Alt+0156, ISO Alt+0182

Wiec caly problem to ustalenie wspolnego kodu, co - jak juz napisalem - dla KudoZu bedzie moim zdaniem niemozliwe, a dla strony jest tylko sprawa uzgodnienia. Zaproponowalbym tu Windows, bo nawet wiekszosc z tych, ktorzy pisza w ISO, maja Worda, a moga dostarczyc teksty w Wordzie, ktory tez generuje kod Windows. Wprawdzie - jak pisze kol. Czopik - Word jest kiepskim edytorem HTML, ale dla samego tekstu wystarczy.

Pozdrawiam

Uwe Kirmse



PS: Pisze nie ze swojego komputera, a dla ulatwienia sprawy opuscilem tym razem ogonki Collapse


 
Kasia Trzcińska-Draper (X)
Kasia Trzcińska-Draper (X)
Local time: 17:38
Polish to English
+ ...
Maly sposob na czcionki Apr 5, 2002

Poniewaz trudno byloby ujednolicic kodowanie (wszyscy przyzwyczajeni sa do swoich sposobow), moze ulatwienie odczytywania czcionek by nam tu pomoglo? Uzywam IE 4.0, i ustawilam w swojej przegladarce taka opcje:

View -> Internet Options -> Advanced -> Toolbar -> check \"show font\" button. Jezeli widze gdzies krzaczki, szybko przestawiam sie na inny zestaw czcionek i to na ogol pomaga. Hmm. Jezeli wlasnie odkrylam Ameryke, to sorry...
... See more
Poniewaz trudno byloby ujednolicic kodowanie (wszyscy przyzwyczajeni sa do swoich sposobow), moze ulatwienie odczytywania czcionek by nam tu pomoglo? Uzywam IE 4.0, i ustawilam w swojej przegladarce taka opcje:

View -> Internet Options -> Advanced -> Toolbar -> check \"show font\" button. Jezeli widze gdzies krzaczki, szybko przestawiam sie na inny zestaw czcionek i to na ogol pomaga. Hmm. Jezeli wlasnie odkrylam Ameryke, to sorry...

Kasia
Collapse


 
Jacek Krankowski (X)
Jacek Krankowski (X)  Identity Verified
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Apr 6, 2002

Wprawdzie z pewnym opoznieniem, ale sledze z zapartym tchem Wasze eksperckie uwagi. Z rzeczy, ktore rozumiem, najbardziej odpowiada mi oczywiscie stwierdzenie, iz wszystkiemu winien jest Bill. Zaraz potem - konkluzja Uwe, iz z KudoZ nie da sie usunac anarchii. Mnie osobiscie pozwoli to bowiem na komfort nieuzywania jednak polskich znakow w KudoZ, z wyjatkiem, kiedy kopiuje zrodla typu Lex i czytelnicy ProZ musza wtedy przedzierac sie przez polskie krzaczki, ktore pojawiaja sie w moich cytatach p... See more
Wprawdzie z pewnym opoznieniem, ale sledze z zapartym tchem Wasze eksperckie uwagi. Z rzeczy, ktore rozumiem, najbardziej odpowiada mi oczywiscie stwierdzenie, iz wszystkiemu winien jest Bill. Zaraz potem - konkluzja Uwe, iz z KudoZ nie da sie usunac anarchii. Mnie osobiscie pozwoli to bowiem na komfort nieuzywania jednak polskich znakow w KudoZ, z wyjatkiem, kiedy kopiuje zrodla typu Lex i czytelnicy ProZ musza wtedy przedzierac sie przez polskie krzaczki, ktore pojawiaja sie w moich cytatach przez nikogo nieproszone. Chyba, ze Uwe podpowie mi i tutaj jakis html-owy trick. Jak juz kiedys mowilem, ja pisze w ISO (oraz owszem: Alt + dana litera). Oczywiscie z czytaniem polskiego pisma u nikogo z Was nie mam problemow (z wyjatkiem \"Losia\" Magdy), po wybraniu odpowiedniego kodowania.Collapse


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 18:38
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Tajemniczy kod HTML Apr 7, 2002

Drogi Uwe, piszez w swoich postach, ze wpisujesz kod HTML, ktory jest potem niewidoczy w poscie, i w ten sposob \"zmuszasz\" przegladarke do generowania odpowiednich znakow.

To jest wlasnie sposob - dla wszystkich - na wpisywanie polskich liter. Dlatego prosze wpisz ten kod, piszac nastepny post, wpisujac go w spiczastych nawiasach albo w innych nawiasach (cudzyslowiu) - wtedy przegladarka nie powinna go zinterpretowac jako kod, a tylko jako zwykly tekst.

Nastepnie kazdy z n
... See more
Drogi Uwe, piszez w swoich postach, ze wpisujesz kod HTML, ktory jest potem niewidoczy w poscie, i w ten sposob \"zmuszasz\" przegladarke do generowania odpowiednich znakow.

To jest wlasnie sposob - dla wszystkich - na wpisywanie polskich liter. Dlatego prosze wpisz ten kod, piszac nastepny post, wpisujac go w spiczastych nawiasach albo w innych nawiasach (cudzyslowiu) - wtedy przegladarka nie powinna go zinterpretowac jako kod, a tylko jako zwykly tekst.

Nastepnie kazdy z nas moglby go skopiowac i wpisac przed swoj post, a potem w Windows po prostu przestawic klawiature na polska (o ile nie uzywa polskich Windowsow) i sprawa powinna dzialac.

Z gory dziekuje za dobre checi, bo musze przyznac, ze chwilowo nie mam czasu na odszukanie tego kodu, nawet na polskiej stronie ogonkowej.

Pozdrowienia

JC

(Post bez polskich literek, zeby nie bylo krzaczkow)
Collapse


 
Uwe Kirmse
Uwe Kirmse  Identity Verified
Local time: 18:38
Polish to German
+ ...
kod HTML, wcale nie tajemniczy Apr 8, 2002

[quote]

.... Dlatego prosze wpisz ten kod, piszac nastepny post....



Kod: [meta http-equiv=\"Content-Type\" content=\"text/html; charset=windows-1250\"], dla ISO bedzie odpowiednio inny (charset=iso-8859-2). (Nawiasy oczywiscie ). Jezeli kazdy wpisze w swoim poscie, moze wyjsc dziwnie, nie wiem, nie sprawdzilem jednak jeszcze. Zauwazyles moze, ze na stronach, na ktorych jest jeden moj post, wszystkie inne sa tez przedstawiane z ogonkami w ukladzie Windows. Wystarcza raz na jedna strone, a wlasciwie powinno byc w naglowku.





(W tym miejscu jest kod [meta http-equiv=\"Content-Type\" content=\"text/html; charset=iso-8859-2\"])



Dopisalem kod dla iso, bedzie to test, czy moga na jednej stronie wystapic obydwa kody.

bez ogonkow: a, s

ISO: ±, ¶ (ALT+0177), (ALT+0182)

windows: ą, ś (ALT+0185, ALT+0156)



Wynika z tego testu, ze mimo umieszczenia kodu dla ISO strona dalej jest wyswietlana w ukladzie Windows, bo ten kod byl umieszczony wyzej. Wiec nie ma to sensu, jesli kazdy przy kazdym poscie umiesci ten kod. Jak raz sa polskie ogonki na stronie, to juz nie trzeba.



Ja teraz pisałem bez ogonków z lenistwa, bo nie na moim komputerze, więc muszę wystukiwać ALT + coś tam. Ponieważ klawiatury generują jednak kod windows, proponuję - jeśli ma być wspólna norma - właśnie tę normę. Ja teraz piszę też tak, wystukując z ALTem. Jacku, spróbuj umieścić tu jakiś post, możesz pisać tak samo jak w ISO, różnica tylko przy ą i ś, tak jak wyżej podałem.



Pozdrawiam

Uwe

[ This Message was edited by: on 2002-04-08 13:06 ]


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 18:38
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Próba "kota" Apr 8, 2002


A więc do dzieła - próbuję ten \"kot\" (na początku postu umieściłem skopiowaną od Uwego instrukcję [meta http-equiv=\"Content-Type\" content=\"text/html; charset=windows-1250\"], obejmując ją jednak nawiasami szpiczastymi .

Jeśli zadziała w tym poście, to będzie działać i w innych, a więc wystarczy, aby każdy wkleił to polecenie przed swój tekst i będzie OK.

Wystarczy raz na stronę, to dość logiczne, bo przeglądarka nie zmienia kodowania dla pos
... See more

A więc do dzieła - próbuję ten \"kot\" (na początku postu umieściłem skopiowaną od Uwego instrukcję [meta http-equiv=\"Content-Type\" content=\"text/html; charset=windows-1250\"], obejmując ją jednak nawiasami szpiczastymi .

Jeśli zadziała w tym poście, to będzie działać i w innych, a więc wystarczy, aby każdy wkleił to polecenie przed swój tekst i będzie OK.

Wystarczy raz na stronę, to dość logiczne, bo przeglądarka nie zmienia kodowania dla poszczególnych postowych okienek, a tylko dla całego ekranu, a więc raz.



To tyle, pozdrowienia

JC
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Polskie znaki






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »