TVA taxare inversă pentru contul de membru plătit de la ProZ
Thread poster: Gabriela Raț
Gabriela Raț
Gabriela Raț  Identity Verified
Romania
Local time: 20:25
Member (2020)
German to Romanian
+ ...
Sep 9, 2022

Bună ziua!

Mă confrunt cu o problemă referitoare la declararea TVA după ce mi-am plătit contul de membru aici, pe ProZ. Factura care mi-a fost generată de ProZ (la începutul săptămânii acesteia) conține două coduri de TVA, unul care începe cu EU și altul care începe cu GB.

Începând cu 01.01.2021, codul Marii Britanii (cel cu GB) nu mai este valabil din cauza Brexitului. Ar rămâne deci cel cu EU. Din informațiile de pe site-ul ProZ, reiese că tranzac
... See more
Bună ziua!

Mă confrunt cu o problemă referitoare la declararea TVA după ce mi-am plătit contul de membru aici, pe ProZ. Factura care mi-a fost generată de ProZ (la începutul săptămânii acesteia) conține două coduri de TVA, unul care începe cu EU și altul care începe cu GB.

Începând cu 01.01.2021, codul Marii Britanii (cel cu GB) nu mai este valabil din cauza Brexitului. Ar rămâne deci cel cu EU. Din informațiile de pe site-ul ProZ, reiese că tranzacția este considerată una cu taxare inversă, deci că eu ar trebui să fac plata (am făcut-o deja) fără TVA și să plătesc TVA-ul aferent la ANAF:

If you have a VAT number you are OBLIGED to settle VAT on ProZ.com invoice (import of services) according to the Romanian rates and SHOULD NOT pay the amount with VAT. For that purpose be sure to provide your VAT number, that can be verified in the VIES system, when you send your information to the local payment contact.

După cum arată lucrurile, plata contului ProZ se consideră a fi o achiziție intracomunitara de servicii, pentru care trebuie depuse la ANAF atât formularul 301, cât și formularul 390. Problema acum este că pe formularul 390 eu ar trebui să declar codul de TVA al partenerului UE, într-un dropdown menu care nu conține inițialele EU (codul TVA furnizat de ProZ pe factură).

Dintre persoanele care au făcut aceeași achiziție recent și care sunt înregistrate fiscal în România, cum ați procedat din punct de vedere contabil în această situație, pentru a putea plăti TVA-ul în țară? Cum fac să completez formularul 390, dacă acel cod cu EU în față nu apare în VIES?

Scuzați postarea așa de lungă și sper să mă puteți ajuta!
Collapse


 
Cristina Crişan
Cristina Crişan  Identity Verified
Romania
Local time: 20:25
English to Romanian
+ ...
răspuns ANAF Sep 10, 2022

Bună, Gabriela.

Am un răspuns în scris de la ANAF pe tema aceasta.
Pe scurt, operațiunea nu este considerată intracomunitară, deci formularul 390 nu se depune. La ANAF Cluj mi-au spus să pun CUI-ul pe formularul 301, chiar dacă tranzacția s-a făcut pe baza codului de TVA.

anaf


 
Gabriela Raț
Gabriela Raț  Identity Verified
Romania
Local time: 20:25
Member (2020)
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
... Sep 10, 2022

Mulțumesc, Cristina!

 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


TVA taxare inversă pentru contul de membru plătit de la ProZ






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »