romanian keyboard diacritics
Thread poster: Mihaela C N Plamadeala
Mihaela C N Plamadeala
Mihaela C N Plamadeala  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 18:56
English to Romanian
+ ...
Nov 27, 2022

Buna dragilor, cum folositi voi tastatura cu diacritice? eu am instalat tastatura romana dar dupa cum vedeti, tot fara diactritice este! Multumesc.

 
George Luca
George Luca  Identity Verified
Local time: 20:56
German to Romanian
+ ...
YouTube Nov 27, 2022

Presupunând că sistemul de operare este Windows, vă pot fi probabil de ajutor videoclipurile de pe YouTube indicate mai jos, din care două cu referire directă la limba română.
How To Add A Language To Windows 10, Quick Tutorial for 2022
How to Show the Language Bar in Windows 10, Add More Languages, Usage
How to install proofing tools (secondary languages) in Microsoft Office – Tutorial
On Screen Keyboard In Windows 10 and Changing the Keyboard Language
... See more
Presupunând că sistemul de operare este Windows, vă pot fi probabil de ajutor videoclipurile de pe YouTube indicate mai jos, din care două cu referire directă la limba română.
How To Add A Language To Windows 10, Quick Tutorial for 2022
How to Show the Language Bar in Windows 10, Add More Languages, Usage
How to install proofing tools (secondary languages) in Microsoft Office – Tutorial
On Screen Keyboard In Windows 10 and Changing the Keyboard Language

Dacă tastatura nu este inscripționată în limba română, la modul general, literele cu semne diacritice se regăsesc în partea dreaptă a tastaturii (2-3 taste înainte de Enter și Shift) și pot fi vizualizate/învățate prin aducerea tastaturii pe ecran.
Eu utilizez o tastatură de limbă engleză, situație în care, după ce comut limba tastaturii pe ROU, literele cu diacritice se găsesc exact în aceeași poziție în care apar pe o tastatură de limbă română (=inscripționată cu literele cu diacriticele specifice limbii române). Cu aceeași tastatură și limba comutată pe ROU, pentru obținerea umlauturilor limbii germane folosesc o combinație de taste și nu comut limba pe DEU.
Nu am utilizat niciodată o tastatură inscripționată în limba română.
Poate că există și alte abordări mai raționale în folosirea aceleași tastaturi pentru mai multe limbi, dar pentru mine modalitatea indicată mai sus a devenit automatism, astfel încât consumul de energie este minim.
Răspunsul meu este așa de alambicat deoarece, din enunț, nu am înțeles exact dacă este vorba despre o tastatură inscripționată în limba română sau de limbă română selectată ca limbă a tastaturii.
Collapse


cameliaim
 
Mihaela C N Plamadeala
Mihaela C N Plamadeala  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 18:56
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mersi Nov 27, 2022

Mulțumesc George pentru răspuns, și eu folosesc tastatura de limba engleza. Am instalat pachetul pt lb romana, arata ca am tastatura romana, dar chiar dacă o selectez, diacriticele nu apar. Am instalat și lb romana pt programatori și doar prin aceea pot adaugă diacritice, insa doar tastând alt+a etc, ceea ce ia un timp enorm și atenție maxima. Nu mi se pare eficient deloc. Pe Rou nu îmi apar diacriticele, și nici nu stiu cum sa aduc tastatura pe ecran. Am Windows10. O sa ma mai uit l... See more
Mulțumesc George pentru răspuns, și eu folosesc tastatura de limba engleza. Am instalat pachetul pt lb romana, arata ca am tastatura romana, dar chiar dacă o selectez, diacriticele nu apar. Am instalat și lb romana pt programatori și doar prin aceea pot adaugă diacritice, insa doar tastând alt+a etc, ceea ce ia un timp enorm și atenție maxima. Nu mi se pare eficient deloc. Pe Rou nu îmi apar diacriticele, și nici nu stiu cum sa aduc tastatura pe ecran. Am Windows10. O sa ma mai uit la acele videoclipuri, poate mi-a scăpat ceva. Oricum, iti mulțumesc din nou pentru răspuns.Collapse


 
Liviu-Lee Roth
Liviu-Lee Roth
United States
Local time: 13:56
Romanian to English
+ ...
Mihaela, Nov 27, 2022

Mihaela C N Plamadeala wrote:

Mulțumesc George pentru răspuns, și eu folosesc tastatura de limba engleza. Am instalat pachetul pt lb romana, arata ca am tastatura romana, dar chiar dacă o selectez, diacriticele nu apar. Am instalat și lb romana pt programatori și doar prin aceea pot adaugă diacritice, insa doar tastând alt+a etc, ceea ce ia un timp enorm și atenție maxima. Nu mi se pare eficient deloc. Pe Rou nu îmi apar diacriticele, și nici nu stiu cum sa aduc tastatura pe ecran. Am Windows10. O sa ma mai uit la acele videoclipuri, poate mi-a scăpat ceva. Oricum, iti mulțumesc din nou pentru răspuns.



În SETTINGS, ai adăugat și limba română?

La mine, [ ] \ corespund ă, î, â iar

ș , ț sunt ; ' în EN.


Succes
Liviu


 
cameliaim
cameliaim  Identity Verified
Spain
Local time: 19:56
Member (2005)
Spanish to Romanian
+ ...
tastatură română Nov 28, 2022

Ciudat, cu tastatura mea spaniolă și cea a soțului, germană, a mers așa cum spune Liviu. Dacă o selectez lângă ceas, trebuie numai să înveți unde sunt ă, ț, ș, â...

Liviu-Lee Roth
 
Ciprian Groza
Ciprian Groza  Identity Verified
Local time: 20:56
English to Romanian
+ ...
Încearcă și așa Dec 13, 2022

My PC (clic dreapta > Properties) > Home > Time & Language > Language > Preferred Languages > Add a language Romanian (Romania) > Options > Keyboards > Add a keyboard > Romanian (Standard) QWERTY

 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 20:56
Spanish to Romanian
+ ...
Preferința mea Dec 13, 2022

Mie îmi place să selectez Romanian (Programmers).
Are avantajul că aproape toată lumea este la locul său... natural.
ă este la a
î la i
ș la s
ț la t
Doar â este la q, dar cumva este intuitiv pentru că este vecinul de la nord al lui ă

Sigur, pentru a introduce literele cu Romanian (Programmers) trebuie să mai ții apăsat și Alt Grey (Alt-ul din dreapta), dar cum în afară de "î" restul sunt pe mâna stângă, nu presupune eforturi
... See more
Mie îmi place să selectez Romanian (Programmers).
Are avantajul că aproape toată lumea este la locul său... natural.
ă este la a
î la i
ș la s
ț la t
Doar â este la q, dar cumva este intuitiv pentru că este vecinul de la nord al lui ă

Sigur, pentru a introduce literele cu Romanian (Programmers) trebuie să mai ții apăsat și Alt Grey (Alt-ul din dreapta), dar cum în afară de "î" restul sunt pe mâna stângă, nu presupune eforturi speciale.

Un alt avantaj al Romanian (Programmers) este că avem ghilimelele „românești” „ și ” disponibile direct, („alt grey + [” și „alt grey +]} ) fără a mai fi legați de funcții inteligente pentru ghilimele, care devin un coșmar când ghilimelele se deschid într-un segment și se închid în alt segment.

Față de poziționarea deloc intuitivă din tastatura clasică, pe care toate diacriticele sunt îngrămădite pe degetul mic de la mâna dreaptă, în partea opusă față de locul în care se află corespondentele lor fără diacritice, Romanian (Programmers) este super intuitivă, practic gândești "ă", degetul mic al mâinii stângi merge natural la "a" și degetul gros al mâinii drepte apasă "alt grey" pentru că a „auzit” o diacritică.

Și avantaj suprem ... merge pe orice tastatură fizică, eu am testat US, spaniolă și germană (nu am avut niciodată tastatură românească, dar presupun că merge și pe cea românească).

Și încă ceva specific traducătorilor:
Dacă pentru o persoană care scrie doar românește poziționarea clasică a diacriticelor de pe tastatura românească poate fi considerată acceptabilă, pentru un traducător care schimbă 2- n limbi frecvent, eventual în aceeași zi, modificare poziției parantezelor și a unor semne de punctuație la trecerea de la o limbă la alta nu are cum să fie benefică randamentului și crește oricum riscul erorilor typo.

O idee,
Nicolae



[Editat la 2022-12-13 11:35 GMT]
Collapse


 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 20:56
English to Romanian
+ ...
Nu este necesară instalarea unui pachet suplimentar Mar 29, 2023

Mihaela C N Plamadeala wrote:

Mulțumesc George pentru răspuns, și eu folosesc tastatura de limba engleza. Am instalat pachetul pt lb romana,....




În Windows nu este necesară instalarea niciunui pachet suplimentar, există în lista de limbi/tastaturi mai multe variante de tastatură română din care poți selecta. Începând cu Windows 7, se poate selecta Romanian (Standard), care folosește diacriticele corecte (cu virgulă).

Pentru a tasta în română, trebuie comutat de la EN la RO din Language Bar, care apare în dreapta, jos, lângă ceas, odată ce sunt activate mai multe tastaturi/limbi (combinația de taste pentru comutare rapidă este Alt+Shift).


 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 20:56
English to Romanian
+ ...
Unde se află diacriticele pe tastatura cu configurație română Mar 29, 2023

Pentru literele cu diacritice, nu folosiți Alt + ..., odată comutat pe tastatură română, se schimbă locul câtorva caractere:

[ = ă
] = î
; = ș
' = ț
\ = â

; se va obține cu Shift + ,
: cu Shift + .

În rest rămân cam neschimbate.


OKYO
 
Andrei Neagu
Andrei Neagu
Romania
Local time: 20:56
English to Romanian
+ ...
Pe langa topic Mar 29, 2023

@Nicolae Zarna

Cand ai invatat de-o viata sa scrii cu toate degetele, si ai o viteza anume pe minut, nu mai stai sa mai inveti cum e pe Programmers si alte prostii...


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 20:56
Spanish to Romanian
+ ...
Mulțumesc, uitasem! Mar 30, 2023

Andrei Neagu wrote:

@Nicolae Zarna

Cand ai invatat de-o viata sa scrii cu toate degetele, si ai o viteza anume pe minut, nu mai stai sa mai inveti cum e pe Programmers si alte prostii...


Salut Andrei!

Mulțumesc mult pentru Off Topicul tău.
Uitasem de ce nu mai contribuiam cu postări pe forum.
Acum mi-am amintit și pentru asta îți mulțumesc mult!

Cu drag,
Nicolae


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


romanian keyboard diacritics






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »